aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 4 grudnia 2019 roku uczniowie dwóch klas I a oraz I b ze Szkoły Podstawowej w Krzeszowie uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do PPH „Vitbis” Sp. z.o,o, w Złotoryi, która jest producentem szklanych bombek choinkowych. Była to piąta z tegorocznych wycieczek w ramach cyklu „Wycieczki edukacyjne i przyrodnicze” organizowanego dla młodzieży szkolnej Gminy Kamienna Góra przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminę Kamienna Góra.

 

Wielkimi krokami zbliżają się najbardziej rodzinne Święta Bożego Narodzenia na trwale związane w choinką ozdobioną kolorowymi bombkami. Krzeszowskich pierwszoklasistów nurtowało pytanie: Jak powstają bombki? Wybrali się więc autokarem PKS Kamienna Góra do Złotoryi, gdzie swoją siedzibę ma największy w Polsce producent szklanych bombek choinkowych.

Po przyjeździe do Złotoryi po pozostawieniu wszystkich rzeczy osobistych w autokarze udali się w okolice portierni, gdzie spotkali się z Alicją Gaweł – przewodnikiem firmy, z którą udali się na zwiedzanie hal produkcyjnych. Będąc największym producentem bombek w Polsce firma zatrudnia ok. 200 wykwalifikowanych pracowników w czterech działach. Dzięki ich pracy powstaje ok. 200 000 sztuk bombek dziennie. Pierwszym działem, który rozpoczyna produkcję szklanych bombek jest dział dmuchalni, gdzie niezależnie od pory roku jest bardzo gorąco. W tym dziale przy wszystkich stanowiskach stoją palniki, które w rozgrzewają szklane rurki do czerwoności, a w temperaturze ok. 650-700ºC szkło zaczyna być plastyczne. Dzięki temu wykwalifikowany dmuchacz tworzy dowolny kształt, a podczas swojej dniówki wykonuje ok. 500 sztuk szklanych form. Następnie wydmuszki zostają poddane procesowi schładzania.

Schłodzone wydmuszki trafiają do kolejnego działu Lakierni, gdzie rozpoczyna się proces srebrzenia bombki. Przewodniczka pokazała, poznających proces produkcji bombek, szklaną wydmuszkę z wstrzykniętym do niej płynnym azotanem srebra. Pod wpływem różnych ruchów bombką powstawał efekt wewnętrznego „lustra”, w którym można się przejrzeć. Na tak przygotowaną bombkę po stronie zewnętrznej nakłada się odpowiedni kolor. Ponadto zobaczyli paletę barw dostosowywaną do panujących trendów oraz zamówienia klienta.

Tak przygotowane, pokolorowane bombki trafiają do trzeciego działu Dekoratorni, Tam dekoratorzy, prawdziwi artyści, ozdabiają bombki tworząc na nich najbardziej skomplikowane dekoracje. Nad kolekcjami wzorów bombek cały rok pracuje Dział Wzornictwa, a dekoratorzy przelewają dany wzór na bombki o różnych kształtach wykorzystując swój talent i doświadczenie. Na każdym etapie produkcji kontrolowana jest jakość ich wykonania. W firmie znajdują się również urządzenia mechaniczne, które wspierają pracowników w poszczególnych fazach produkcji bombek, ale najpiękniejsze są bez wątpienia te, które zostały udekorowane ręcznie.

Ostatnim działem zwiedzanym przez uczniów była Pakownia. W niej jeszcze raz dokonywana jest kontrola finalnego produktu przed wysyłką do klienta. Przewodniczka pokazała zwiedzającym różne formy opakowań m.in. w postaci kul, okrągłych tub, prostokątów i kwadratów, do których pakowane są bombki

Po zakończeniu zwiedzeniu hal produkcyjnych firmy i poznaniu etapów produkcji szklanych bombek choinkowych, przy wysokich świerkach ozdobionych kolorowymi bombkami zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z ALICJĄ GAWEŁ oraz kolejne z bałwanem w tle i po podziękowaniu przewodniczce za mile spędzony czas oraz ciekawe informacje o produkcji bombek udali się do autokaru po pieniądze oraz plecaki by pójść do sklepu firmowego, gdzie ich wzrok przykuły mieniące się wielokolorowymi barwami oraz różnorodnymi kształtami szklane bombki choinkowe. Widok niezliczonej ilości bombek zachęcał małych krzeszowian do swobodnego „buszowania” po sklepie oraz dokonania trudnego wyboru, które z ich zdjąć z półki oraz zawieźć do domu i powiesić na bożonarodzeniowej choince. Po okresie przyglądania się bombkom i dokonaniu samodzielnego wyboru nastąpił czas zakupu. Większość z nich pozostawiła w kasie sklepowej wszystkie przywiezione ze sobą pieniążki, wychodząc z wybranymi przez siebie świątecznymi ozdobami, z którymi autokarem PKS Kamienna Góra w wesołych nastrojach powrócili do Krzeszowa.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki sprawowali Beata Bandyk i Kinga Topolska – wychowawczynie klas, Anna Trznadel – rodzic oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

REKLAMA