aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego

Czarnów (przed 1945 r. z niem. Rothenzechau) – wieś o charakterze rozproszonym; jedyna taka w naszej gminie, powiecie, a może i województwie – cicha, tajemnicza i „niewypromowana”. - Może niech tak zostanie... mówią z uśmiechem Mieszkańcy. W tej i najbliższych odsłonach zapraszamy Państwa do poznania „małej architektury” wsi Czarnów.Źródło posiada bogatą i wielopłaszczyznową symbolikę. Jest bardzo silnie związane z symboliką wody i rzek, którym daje początek. Źródło jest też symbolem prawdy, świadomości duchowej, mądrości, erudycji, rozsądku, sprawiedliwości, wrażliwości, obrazu duszy, wyroczni, natchnienia poetyckiego, zapomnienia, ale i pamięci, Boga, siły życiowej, wiecznego żywota, odnowy, oczyszczenia, pragnienia, i wreszcie – czystej wody.

Każdy, kto poczuje – również fizyczne pragnienie – może doświadczyć ochłody przy tym – ogólnie dostępnym – miejscu odpoczynku i spotkań w Czarnowie.

Czarnów

Jedynymi „pamiątkami”, po nieistniejących już, niemieckich zabudowaniach gospodarczych są niewielkie kubaturowo piwniczki (zwykle w rzucie na kształt litery „L”). Dzięki Sympatykom Czarnowa udaje się stopniowo proces ich renowacji.

Obecnie – w drodze do schroniska „Czartak” napotkacie Państwo dwa takie obiekty, tworzące „małą, Czarnowską architekturę”…

Czarnów

Ciąg dalszy nastąpi...


REKLAMA