Print

fot. UM Kamienna Góra

Kamiennogórska komunikacja miejska jest z nami już 2 lata. Wystartowaliśmy w styczniu 2019 roku. Początkowo była to jedna linia. Później uruchomiliśmy drugą. Przejazd autobusem był bezpłatny i taki pozostał do dziś. Przewoźnikiem jest PKS Kamienna Góra.

 

Od 28 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. samorządowa komunikacja miejska przewiozła prawie 100 tysięcy pasażerów. Gdy na pół roku (od marca 2020 r. do sierpnia 2020 r.) musieliśmy wstrzymać kursy autobusów, z uwagi na rozwijającą się pandemię, otrzymaliśmy od mieszkańców wiele sygnałów, jak bardzo jest ona potrzebna.

- Od początku ta usługa była skierowana do niezmotoryzowanych seniorów. Pomaga starszym mieszkańcom udać się na zakupy, do przychodni, urzędu lub odwiedzić groby bliskich. Nasi seniorzy już nie muszą się oglądać na pomoc sąsiadów albo rodziny – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Aktualnie funkcjonują dwie linie autobusowe. Pierwsza zaczyna się przy ul. Jeleniogórskiej i kończy się pod cmentarzem na ul. Wałbrzyskiej. Jeden kurs trwa 26 – 29 minut. Autobusy nie jadą najprostszą trasą, ale to pozwala obsłużyć komunikacyjnie większy obszar miasta.

fot. UM Kamienna Góra 

Linia nr 2. też zaczyna się na ul. Jeleniogórskiej. Końcowy przystanek znajduje się na osiedlu Antonówka. Przejazd całej trasy zajmuje 34 minuty. Chętnie korzystają z niej dzieci i młodzież dojeżdżająca do szkół (rozkład jazdy został dostosowany do ich potrzeb).

fot. UM Kamienna Góra

- Komunikacja miejska trwale wpisała się w krajobraz naszego miasta. Będziemy kontynuować tę inicjatywę. Być może pojawi się nowa linia – dodaje burmistrz Chodasewicz.

Obecnie kamiennogórskie autobusy pokonują 192 km dziennie. Dzienny koszt funkcjonowania komunikacji to niespełna 1 tys. zł. Jedna z sieci handlowych dokłada do transportu 800 zł miesięcznie.