aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 8 czerwca 2018 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Krzeszowa, gdzie uczestniczyli w lekcji przyrodniczej w Szkółce Leśnej Nadleśnictwa Kamienna Góra. Cykl terenowych lekcji przyrodniczych organizowany jest dla młodych mieszkańców naszego miasta przez Zarząd Oddziału PTSM oraz Nadleśnictwo Kamienna Góra przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Młodzi kamiennogórzanie po przyjeździe busem „Zwiedzaczka” do Szkółki Leśnej, zostali zaproszeni przez edukatora szkółki – Bartłomieja Dymka, leśnika z Nadleśnictwa Kamienna Góra do Salki Edukacyjnej, gdzie mogli spożyć drugie śniadanie.

Zajęcia przyrodnicze rozpoczęły się od swobodnych wypowiedzi uczniów na postawione przez Bartłomieja Dymka pytanie – Z czym kojarzy im się las? Wszystkie wypowiedzi uczniów zostały spisane na kartce i stanowiły podstawę tematyczną przeprowadzanej lekcji przyrodniczej na temat zmian zachodzących w lesie w okresie wiosennym. Oglądając początkowe slajdy ciekawej prezentacji i słuchając opowiadania Bartłomieja Dymka młodzi Tropiciele Przyrody dowiedzieli się, że mamy wiosnę: kalendarzową, astronomiczną oraz klimatyczną, a w naszej szerokości geograficznej i klimacie wyróżnia się następujące fenologiczne pory roku: przedwiośnie (zaranie wiosny), wczesna wiosna oraz pełnia wiosny. Na kolejnych slajdach zobaczyli jakie zmiany pojawiają się na drzewach w tych porach roku.

Następnie uczestnicy zajęć na kartach „Leśna ortografia” uzupełniali brakujące litery w nazwach prezentowanych na obrazkach zwierzętach i roślinach. Po krótkiej przerwie oglądając kolejne slajdy prezentacji przyrodniczej dowiedzieli się m.in. jak wiosną zachowują się nietoperze oraz zobaczyli ja wygląda budka lęgowa dla nietoperzy. Ponadto dowiedzieli się, że z początkiem wiosny intensywnie kwitną i pylą drzewa iglaste, a także zaglądnęli w głąb borsuczej nory, której mieszkaniec jest eksponatem w salce dydaktycznej Szkółki Leśnej w Krzeszowie.

Kolejnym interesującym dla nich plastycznym zadaniem było pokolorowanie rysunku „Witamy w lesie”, na którym mieli także możliwość wpisania nazwy Nadleśnictwa Kamienna Góra oraz imienia i nazwiska leśniczego, z którym poznawali wiosenne zmiany zachodzące w lesie w świecie roślin i zwierząt.

Następnie wszyscy pierwszoklasiści wyposażeni w wyposażeni lupy powiększające, pojemniki z lupkami żwawo wyruszyli z Bartłomiejem Dymkiem na dłuższy spacer leśnymi drużkami obserwując zmiany zachodzące wiosną w świecie roślin i owadów. .

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia z prowadzącym lekcję przyrodniczą BARŁOMIEJEM DYMKIEM powrócili do budynku Szkółki Leśnej, gdzie prowadzący terenową lekcję przyrody rozpalił im ognisko, gdzie mogli upiec sobie smakowite kiełbaski. Po podziękowaniu Bartłomiejowi Dymkowi za interesujące i aktywizujące małych kamiennogórzan zajęcia przyrodnicze, nowe wiadomości o wiosennych zmianach zachodzących w przyrodzie oraz pożegnaniu się z nim czas oczekiwania na odjazd z Krzeszowa wykorzystali na wspólne wesołe zabawy.

Przed wyjazdem ze Szkółki Leśnej zobaczyli jeszcze wolno stojący ul dla dzikich pszczół i trzmieli, a także rosnące w rządkach sadzonki młodych drzewek, które w przyszłości będą nasadzane w lasach poszczególnych leśnictw Nadleśnictwa Kamienna Góra .

Opiekunami młodych uczestników wycieczki byli Janina Żuchewicz - wychowawczyni klasy, Ewelina Sobaś - rodzic oraz Jerzy Rubach – Nauczyciel Kraju Ojczystego i Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA