aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. PTSM-JR

W dniu 9 czerwca 2018 roku na kolejną w tym roku sobotnią wycieczkę wyruszyli młodzi turyści ze Szkolnego Koła Turystyczno-Przyrodniczego przy Szkole Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestnicząc w cyklu wycieczek „W harmonii z przyrodą”. Cykl ten organizowany jest dla młodych mieszkańców Kamiennej Góry przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Kamienna Góra.

Po przyjeździe do Lubawki, która od początku istnienia miasta, aż do 1810 r. była związana z cystersami z Krzeszowa. Stąd młodzi miłośnicy wypoczynku na łonie natury swoje pierwsze kroki po opuszczeniu rynku skierowali za czerwono-niebieskimi znakami turystycznymi do barokowego kościoła św. Anny, przy którym znajduje się zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w wojnie prusko-austriackiej w czerwcu 1866 r. Ofiary kilku pierwszych walk granicznych pochowano we wspólnej mogile. Pod żeliwnym krzyżem oraz tablicą z ich nazwiskami spoczywa obok siebie pięciu żołnierzy austriackich i trzynastu pruskich. Ponadto zobaczyli kościół poewangelicki.

Głównym celem sobotniej wędrówki było zwiedzenie geologiczno-krajobrazowego REZERWATU PRZYRODY „KRUCZY KAMIEŃ”, do którego doprowadziły ich niebiesko-zielone znaki turystyczne. Po dojściu na skraj lasu i krótkim odpoczynku, rozpoczęli wspinaczkę zielonym szlakiem na szczyt Kruczej Skały (681m.npm.) – najwyższego wzniesienia utworzonego w 1954 r. geologicznego rezerwatu przyrody nieożywionej. Na obszarze 10,21ha ochroną objęte zostało skalne wzniesienie przedstawiające ciekawą formę intruzji porfiru w skały osadowe powodujący metamorfizm kontaktowy. Ochroną rezerwatową objęta jest szczytowa partia Kruczej Skały z jej południowym zboczem opadającym bardzo strono kilkudziesięciometrowym urwiskiem do Kruczej Doliny. Ponadto ochroną objęte zostały występujące w nim ciepłolubne kserofity (np. kostrzewa biała), a w 1995 r. entomolodzy wrocławscy, po prawie 100 latach nieobecności w Sudetach, ponownie wprowadzili motyla Niepylaka Apollo.

Po wejściu na szczyt Kruczej Skały trudy wspinaczki, któremu towarzyszyły opady deszczu, wynagrodził młodym turystom roztaczający się z niej wspaniały krajobraz leżącej u jej podnóża Lubawki oraz Kruczych Gór – najdalej na zachód wysuniętego pasma Gór Kamiennych. Teren ten objęty został także inną z form ochrony przyrody w Polsce jakim jest SPECJALNY OBSZAR OCHRONY SIEDLISK „NATURA 2000” – GÓRY KAMIENNE.

Do odpoczynku na szczycie Kruczej Skały kontynuowali swój spacer zielonym szlakiem w kierunku Rozdroża Trzech Buków, a stąd powędrowali niebieskim szlakiem turystycznym oraz czerwono znakowaną ŚCIEŻKĄ DYDAKTYCZNĄ „KRUCZA DOLINA”. Podziwiając po drodze urokliwe urwiska skalne Kruczej Skały dotarli do miejsca wypoczynku z wiatą turystyczną, gdzie postanowili odpocząć. Stąd polnymi ścieżkami dotarli do pierwszych zabudowań przygranicznego miasta. Na zakończenie trzeciej tegorocznej sobotniej wędrówki za niebiesko-zielonymi znakami turystycznymi, pełni wrażeń, dotarli do centrum Lubawki znajdując jeszcze czas na zakup lodów.

Po przyjeździe busa, w wesołych nastrojach, powrócili do Kamiennej Góry planując kolejną, tym razem już wakacyjną wycieczkę szlakami turystycznymi Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich.

W trakcie udanej, przyrodniczej wyprawy młodzi turyści zdobyli do 15 pkt do odznaki Turysta Przyrodnik, po 13 pkt do Górskiej Odznaki Turystycznej oraz do 3 pkt. do Regionalnej Odznaki Krajoznawczej.. Ponadto Mateusz Mordarski wypełnił normę (co najmniej 60 pkt.) na Górską Odznakę Turystyczną w stopniu popularnym.
Opiekunami młodzieży byli Sylwia Czerwińska - opiekunka koła oraz Jerzy Rubach – Przodownik Turystyki Górskiej oraz Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA