aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 28 maja 2018 roku uczniowie dwóch klas V a oraz V c ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Kamiennej Górze uczestniczyli w wycieczce autokarowo-edukacyjnej w Książańskim Parku Krajobrazowym w ramach cyklu wycieczek ph. „Wycieczki edukacyjne i przyrodnicze” organizowanym dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Kamiennej Górze przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.Po przyjeździe na parking obok Stadniny Ogierów kamiennogórzanie dotarli do bramy wejściowej na Ścieżkę Przyrodniczo-Dydaktyczną „DOLINA RÓŻANECZNIKÓW”, gdzie spotkali się z Piotrem Ciężkim – edukatorem Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych Oddział w Wałbrzychu. Słuchając edukatora dowiedzieli się, że znajdują się na terenie KSIĄŻAŃSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO, który został utworzony w 1981 r. na obszarze 3.155 ha, a jego otulina, czyli obszar ochronny ma 5.933 ha. Jest on jednym z 12-stu parków krajobrazowych na terenie województwa dolnośląskiego, a jego utworzenie miało na celu zachowanie wartości przyrodniczych i kulturowych części strefy brzeżnej Pogórza Wałbrzyskiego w Sudetach Środkowych. Około 87% powierzchni parku zajmują lasy.

Po zrobieniu sobie wspólnego, pamiątkowego zdjęcia rozpoczęli poznawanie walorów przyrodniczych parku, zatrzymując się przy ośmiu tablicach-przystankach, przy których prowadzący zajęcia edukacyjne Piotr Ciężki przekazywał im ciekawe informacje  o  o roślinach chronionych rosnących w parku oraz o zwierzętach i ptakach – leśnych mieszkańcach, których można spotkać dopuszczając przyrodę do głosu. Ich wzrok przykuwały liczne krzewy różaneczników zwanych również rododendronami, które zasiedlają stanowiska zacienione, o dużej wilgotności powietrza, Wśród zwierząt zamieszkujących książańskie lasy można zobaczyć muflony – gatunek ssaków parzystokopytnych pierwotnie występujący tylko na Korsyce i Sardynii, później introdukowany w wielu miejscach Europy. Z jednej z tablic informacyjnych dowiedzieli się, że na powstałej w 1715 r. alei lipowej którą spacerowali rośnie aż 275 pomnikowych lip drobnolistnych

Po krótkim odpoczynku w miejscu odpoczynku z funkcjonalną wiatą i zobaczeniu dwóch ostatnich tablic informacyjnych ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej wyruszyli alejkami Sudeckiego Ogrodu Dendrologicznego, obejmującego obszar 15ha w sąsiedztwie zamku Książ, który powstał jako arboretum z cennym zbiorem blisko 2500 drzew i krzewów, w tym wiele drzew zabytkowych i egzotycznych. Rośnie w nim m. in. kasztanowiec jadalny.

Stąd udali się na punkt widokowy znajdujący się na Skale Olbrzyma, z którego mona podziwiać ZAMEK KSIĄŻ. Wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego BOLKA I SUROWEGO w XIII w., którego właścicielem przez kilka stuleci była rodzina von Hochbergów niemieckiego rodu arystokratycznego (od 1509r do 1941r.).  Z punktu widokowego zobaczyli, trzeci co do wielkości w Polsce, główny budynek ponad 700-letniego zamku, który w tym okresie był kilka razy rozbudowywany i ma ponad 400 pomieszczeń, a 5-osobowa rodzina Hochbergów posiadała 300 osób służby. Zamek położony jest na urwistym cyplu górującym nad głębokim przełomem rzeki Pełcznicy. Teren ten objęty jest także obszarową formą ochrony jako REZERWAT PRZYRODY „PRZEŁOMY POD KSIĄŻEM”.

Z punktu widokowego przechodząc obok jednej z bram wjazdowych dotarli do MAUZOLEUM RODZINY HOCHBERGÓW. W kaplicy grobowej w 1943 r. została pochowana księżna Maria Teresa Olivia Hochberg von Ples zwana Daisy (Stokrotka), jedna z najbardziej interesujących postaci w historii zamku, żona Jana Henryka XV Hochberga, która spędziła w nim 50 lat swojego życia. Zawdzięczany jej ostatnią wielką przebudowę zamku, powstanie palmiarni, przebudowę zamkowych tarasów oraz sprowadzenie do Książa wielu cennych roślin, w tym różaneczników i azalii.

Spacerując Pomnikową Aleją Lipową z 300-letnimi lipami drobnolistnymi, którą biegnie również żółto-niebiesko znakowany szlak historyczny Ułanów Legii Nadwiślańskiej, ponownie powrócili do miejsca odpoczynku, gdzie rozpalili ognisko, na którym mogli sobie upiec smakowite kiełbaski.

Po pożegnaniu się z prowadzącym zajęcia edukacyjne Piotrem Ciężkim żwawo ruszyli czarnym szlakiem turystycznym biegnącym leśnymi dróżkami Książańskiego Parku Krajobrazowego w kierunku Świebodzic. Po opuszczeniu terenu parku krajobrazowego przez okazałą bramę wejściową z lwami skierowali się na parking „Tesco” skąd busami owych, gdzie wsiedli do oczekujących na nich busów „Zwiedzaczka”, którymi w wesołych nastrojach powrócili do Kamiennej Góry.

Opiekę nad uczestnikami wycieczki edukacyjnej sprawowali Elżbieta Fijał - wychowawczyni klasy V c, Sylwia Czerwińska – nauczyciel przyrody oraz Jerzy Rubach – Instruktor Ochrony Przyrody PTTK.   

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA