aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. via PTSM-JR

W dniu 24 maja 2018 roku uczniowie klasy I a ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamiennej Górze wybrali się na wycieczkę w ramach cyklu wycieczek ph. „Poznajemy powiat kamiennogórski” organizowanego dla młodych mieszkańców naszego powiatu przez Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych przy wsparciu finansowym Powiatu Kamiennogórskiego.

 

Kamiennogórscy pierwszoklasiści po przyjeździe do Chełmska Śląskiego itlera”Hpierwsze swoje kroki skierowali do zespołu drewnianych podcieniowych domów tkaczy tzw. „Dwunastu Apostołów” zbudowanych w 1707 r. przez cystersów z Krzeszowa dla tkaczy lnu, którzy zostali sprowadzeni z Broumowa w Czechach. W jednym z nich znajduje się Izba Tkacka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego. W podcieniach domków powitała ich Teresa Sobala, która zaprosiła ich do Izby Tkackiej znajdującej się w jednym z domków tkaczy. Po wejściu pokazała przybyłym uczniom stojącą w pierwszej izbie rzeźbę cystersa. Po wejściu do głównej izby zobaczyli wiszący na ścianie herb Chełmska Śląskiego przedstawiający srebrną górę o trzech szczytach, a nad górą wsparte na tylnych łapach o lewy szczyt jakieś zwierzę – pół lis, pół – wiewiórka, skaczące w prawą stronę.

Następnie Teresa Sobala podczas interesującej prelekcji zapoznała ich z dziejami tkactwa ludowego w Chełmsko Śląskim oraz przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń domu tkacza, które były szczegółowo zaprojektowane przez cystersów z Krzeszowa, których Chełmsko Śląskie było własnością do 1810 r., którzy wnieśli ogromny wkład w rozwój tkactwa na Śląsku. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że pierwotnie wybudowano 17 domów tkaczy, gdyż oprócz zespołu jedenastu domków tkaczy „Dwunastu Apostołów” (Piotr, Andrzej, Jakub, Jan, Filip, Bartłomiej, Mateusz, Tomasz, Jakub syn Alfeusza, Szymon oraz Juda) powstały także domy tzw. czterech Ewangelistów (Marek, Jan, Łukasz i Mateusz), Dom bez podcieni (Maciej) oraz „12 Apostoł – Judasz”. Domy zostały wybudowane nad potokiem (w wodzie moczono płótno) na południowym zboczu gór, gdzie intensywne słońce wybielało płótno, a rosnące w okolicy drzewa dawało drewno, które po odpowiednim spalaniu dawało produkt potrzebny do bielenia tkanin (tzw. potaż), a len przechowywano na strychach pod strzelistymi dachami. W Izbie Tkackiej znajdują się różnorodne narzędzia (m.in. międlico-cierlicę, szczotki do czesania lnu, wrzeciono oraz krosno poziome), używane do produkcji tkanin.

Podczas zajęć warsztatowych „Od posiania do utkania” Teresa Sobala opowiedziała im, że w takiej izbie mieszkała 10-osobowa rodzina tkacza, która bardzo ciężko pracowała, a ludność Chełmska Śląskiego przez długie lata zajmowała się tkactwem. Każde z nich mogło również samodzielnie dotknąć wiązki lnu oraz spróbować jak smakują jego nasiona. Słuchając opowiadania bajki „Jak Krecik dostał spodnie” dowiadywali się o kolejnych czynnościach związanych z obróbką lnu, a także mieli możliwość samodzielnego, pod okiem prowadzącej zajęcia, poznania na czym polegało międlenie, trzepanie oraz czesanie lnu. Każde z nich miało możliwość samodzielnego wykonania tych czynności tkackich, a pod cierlico-międlicą usypywała się coraz większa ilość paździerzy. Ponadto wszyscy uczestnicy bardzo ciekawych zajęć warsztatowych przekonali się jak trudną czynnością jest prawidłowe skręcenie nici. Dużą ciekawość wśród uczniów wzbudziło drewniane krosno poziome, które służyło tkaczowi do produkcji tkaniny. Wszystkie czynności przy jego obsłudze były wykonywane przez tkacza przy pomocy rąk oraz nóg. Po naciśnięciu podnóżków stopami, nicielnice podnosiły grupę nici osnowy, tworząc przesmyk, przez który przeprowadzano wątek (zespół nici biegnących w poprzek tkaniny, prostopadle do kierunku nici osnowy). W trakcie tej czynności wątek łączy się z osnową tworząc tzw. splot tkacki. Ostatnią czynnością tkacką poznaną i próbowaną przez uczestników wycieczki było wspólne wykonanie fragmentu tkaniny lnianej, co sprawiło im wiele radości.. Inni w tym czasie z wielką ochotą i zaangażowaniem międlili wiązki lnu. Na zakończenie zajęć w Izbie Tkackiej otrzymali od prowadzącej zajęcia na pamiątkę tkaninę wykonaną w trakcie mini-warsztatów tkackich.

Ponadto zostali zaproszeniu do innego z domków tkaczy, gdzie mogli zjeść przywieziony przez siebie prowiant oraz zostali poczęstowani ciastkami. Znaleźli jeszcze czas na zakup drobnych pamiątek, w postaci wyrobów lniarskich w sklepiku Izby Tkackiej.

Na zakończenie swojego pierwszego spotkania z historią tkaczy chełmskich oraz ich pracą zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie na tle zespołu domów tkaczy „12 Apostołów” z prowadzącą warsztaty tkackie Teresą Sobalą serdecznie dziękując za interesujące zajęcia oraz mile spędzony czas w Izbie Tkackiej.

Na chełmskim rynku wsiedli do busa i w wesołych nastrojach ruszyli w drogę powrotną do Kamiennej Góry zatrzymując się na chwilę w Krzeszowie, gdzie zobaczyli na rosnący na ul. Sądeckiej okazały dąb szypułkowy – pomnik przyrody oznaczony zieloną tabliczką z godłem Polski i napisem „pomnik przyrody prawem chroniony”, a także przy murze klasztornym kamienny pręgierz z XVI w. – zabytek dawnego prawa karnego, pod którym egzekwowano głównie kary hańbiące np. publiczne wystawienie skazańca lub karę chłosty.

Opiekunami uczestników wycieczki byli Janina Żuchewicz – wychowawczyni klasy, Marta Maziakowska – rodzic oraz Jerzy Rubach – Instruktor Krajoznawstwa Regionu PTTK.

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA