aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
Kamienna Góra - wręczenie odznaczeń

Trzech mieszkańców Kamiennej Góry otrzymało wyróżnienia, podziękowania i medale od Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Dzisiaj (11 września, środa) w auli liceum ogólnokształcącego gościł doktor Teofil Lachowicz.

 

Dr T. Lachowicz to historyk, archiwista, redaktor miesięcznika Weteran. Od 1990 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych. Doktor przedstawił wykład pod tytułem "Czyn zbrojny Polonii Amerykańskiej w czasie I wojny światowej". Naukowiec skupił się na osobie Józefa Sierocińskiego. Kapitan J. Sierociński był komendantem Szkoły Podchorążych Związku Sokolstwa Polskiego w Cambridge Springs, Pennsylwania w 1917 r., oficerem Armii Błękitnej we Francji, adiutantem gen. Józefa Hallera, kawaler Orderu Virtuti Militari. Pochowany został na cmentarzu w Kamiennej Górze przy ul. Katowickiej w 1955 roku.

Dr T. Lachowicz zbierając materiały natrafił na zdjęcie grobu J. Sierocińskiego. Rozpoczął poszukiwania grobu od kontaktu ze szkołą w Kamiennej Górze. Jak się okazało natrafił na znajomego nauczyciela historii Jana Lubienieckiego. Ten odnalazł zapomniany grób kapitana. Przez kilka lat działań udało się wspólnie z Bogdanem Adamusem postawić pomnik w kolorze niebieski oraz upamiętnić wojskowego.

Teofil Lachowicz wspominając tamte lata zauważył dużą przychylność ówczesnego burmistrza Krzysztofa Świątka.

Krzysztof Świątek został nagrodzony medalem Ignacego Paderewskiego. Medal 100-lecie czynu zbrojnego Polonii amerykańskiej otrzymał Jan Lubieniecki oraz Bogdan Adamus.

Kamienna Góra - wręczenie odznaczeń

 

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA