aktualne informacje z powiatu kamiennogórskiego
fot. policja Kamienna Góra

Dzisiaj (piątek, 23 sierpnia) policjanci z kamiennogórskiej drogówki prowadzą działania pod nazwą „Motocyklista”. Głównym celem policyjnej akcji jest ograniczenie liczby wypadków drogowych z udziałem kierujących pojazdami jednośladowymi. Policjanci apelują do motocyklistów o rozwagę!

 

Sezon motocyklowy w pełni. Słoneczna pogoda sprawia, że coraz więcej miłośników jednośladów pojawia się na drogach. Niestety policja odnotowuje też więcej zdarzeń z udziałem motocyklistów. Zapewne wielu wypadków można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści konsekwentnie przestrzegali przepisów ruchu drogowego, a kierowcy pozostałych pojazdów uszanowali ich prawa.

Akcja „Motocyklista” jest akcją prewencyjno – kontrolną. W trakcie jej trwania funkcjonariusze szczególną uwagę skupiać będą na kierowcach jednośladów. Policjanci w dniu dzisiejszym sprawdzą, czy osoby prowadzące jednoślady stosują się m.in. do ograniczeń prędkości, znaków pionowych i poziomych, a także innych przepisów ważnych podczas prowadzenia tego typu pojazdów. Policjanci przede wszystkim apelują do wszystkich kierujących jednośladami o stosowanie się do obowiązujących przepisów, obowiązku jazdy w kasku. Ponadto funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań przypominają, że motocyklista przy zderzeniu z samochodem, czy przeszkodą na drodze zazwyczaj odnosi poważne obrażenia ciała lub ponosi śmierć. Często zdarza się, że młodzi ludzie jeżdżą motocyklami nie mając do tego uprawnień i doświadczenia.

Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo na drodze motocykliści powinni stosować kilka podstawowych zasad:
- zachować odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,
- zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizować zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu,
- kierowcom samochodów często trudno ocenić prędkość motocyklisty dlatego należy cały czas być uważnym i obserwować drogę, aby w razie sytuacji niebezpiecznej móc szybko i odpowiednio zareagować,
- od momentu rozpoczęcia jazdy należy koncentrować się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze.

Nie masz prawa dodawać tutaj komentarzy

REKLAMA