Print

OkrzeszynPoseł Henryk Kmiecik zaprosił dzisiaj (sobota, 20 kwietnia) do Lubawki Marka Mikruta i Franciszka Gawora. Goście, wspólnie z burmistrzem Tomaszem Kulonem wybrali się na poszukiwanie pozostałości kopalni uranu w Okrzeszynie.Poseł promuje udostępnienie kopalni turystom, na razie sprawdził, że rząd nie planuje  wydobycia uranu na tym terenie, taka deklaracja otwiera możliwość przystosowania kopalni do innych celów.

Dla F. Gawora dzisiejsza wizyta w Okrzeszynie była powrotem do młodzieńczym wspomnień. To w okrzeszyńskiej kopalni rozpoczął karierę zawodową. Od 1956 roku, przez 2,5 roku, dokumentował tutejsze złoże.

Spotkanie rozpoczęło się od rozmów w ratuszu. Według F. Gawora złoża uranu w Okrzeszynie to najprawdopodobniej najłatwiej dostępne złoże w Polsce. Teren został dokładnie przebadany podczas próbnych odwiertów. Korzystne wyniki potwierdziła próbna eksploatacja. Pod ziemią powstało ponad 8 km chodników. W pobliżu sztolni nr 1 była również sztolnia poniemiecka. Sztolnie powstały tuż przy granicy z Czechami.

Złoże w Okrzeszynie różniło się od pozostałych w okolicy. Uran znaleziono w pokładach węgla koksującego, pojawiło się więc zagrożenie związane z występowaniem metanu. Stąd pomysł na inny sposób wykorzystania złoża. Węgiel miał być wydobyty i spalony w nowej elektrowni w Lubawce, a uran byłby pozyskiwany z popiołu.

M. Mikruta podkreślił, że w ubiegłym roku ok. 5 mln osób odwiedziło wszystkie podziemne atrakcje turystyczne w Polsce.

W terenie po kopalni niewiele zostało. Z daleka widać tylko hałdy, można również odnaleźć pozostałość wentylatorowni oraz szybu. Widać, że niedawno doszło w tym miejscu do kolejnego obsunięcia ziemi.

Spotkanie to dopiero pierwszy krok w kierunku wykorzystania kopalni do nowych celów. Teraz rozpocznie się poszukiwanie dokumentacji, plany były tajne, prawdopodobnie powstały tylko w 3 egzemplarzach, z których jeden trafiał zawsze do Moskwy. Jeśli uda się zinwentaryzować korytarze i przygotować realny program ich wykorzystania, będzie można starać się o unijne dofinansowanie na realizację tych planów.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć galerię zdjęć