Print

fot. wp

Wyciągarki to niezbędne wyposażenie każdego samochodu offroadowego. Myśląc o samochodzie terenowym, od razu widzimy także i wyciągarkę. Stała się ona nieodłącznym elementem jazdy w terenie i bardzo często potrafi wyciągnąć nas z wielu opresyjnych sytuacji.

Wyciągarka samochodowa jest obecnie niezbędnym elementem wyposażenia każdej terenówki, lecz wybór odpowiedniej wyciągarki wcale nie jest łatwy. W jakich sytuacjach wyciągarka przyda nam się najbardziej i na co zwrócić uwagę przy jej zakupie?

Wyciągarka samochodowa, czyli ratunek w każdej sytuacji

Jak sama nazwa wskazuje, wyciągarka pomoże nam wszędzie tam, gdzie trzeba wyciągnąć naszą terenówkę, czy pomóc wyjechać jej po grząskim gruncie. Off-road, czyli jazda terenowa charakteryzuje się tym, że jeździ się po terenie nieprzystosowanym do jazdy, stąd napęd 4x4 i wszechobecność wyciągarek. Często wyciągarka pomaga przejechać przez błotnisty teren, na którym samochód zapada się, mimo napędu na cztery koła. W takich sytuacjach wyciągarka w kilka chwil pomaga wydostać się z grząskiego błota. Jest ona także niezastąpiona, kiedy wyjeżdżamy na jakieś strome wzniesienie. Wyciągarka zapięta o drzewo pomoże terenówce wyjechać na sam szczyt. Wyciągarka samochodowa przyda się także w każdej sytuacji awaryjnej, kiedy trzeba wyciągnąć jakiś inny pojazd z opresji.

na co zwracac uwage podczas zakupu wciagarki samochodowej

Na co zwracać uwagę podczas zakupu wciągarki samochodowej?

Dzisiejszy rynek pełen jest wyciągarek samochodowych. Najważniejszym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, kupując nową wyciągarkę samochodową jest jej uciąg. Jest on zazwyczaj podany w kilogramach lub funtach. Ta liczba mówi nam, z jaką wagą pojazdu poradzi sobie wyciągarka, dlatego im cięższy samochód, tym większy powinien być uciąg wyciągarki. Warto przyjąć zasadę, że siłę uciągu dobieramy poprzez dwukrotne pomnożenie masy naszego auta. Maksymalny uciąg zawsze podawany jest na pierwszym zwoju liny, czyli na maksymalnie rozciągniętej linie.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wyciągarkach samochodowych, koniecznie przeczytaj Wyciągarki samochodowe - ile kosztują wyciągarki do samochodów terenowych i quadów.